Jak si zachovat chladnou hlavu II.

Když se řekne relaxace...

... co si představíte? Někdo možná polohu ležmo u bazénu, jiný se promění v lotosový květ, pro někoho je relaxací pořádná porce kilometrů v nohou. Relaxace má opravdu mnoho podob, takže si každý může vybrat tu, která mu nejvíce chutná a zařadit ji do svého "jídelníčku", protože stejně jako ovoce a zelenina, tak i relaxace na nás působí velmi blahodárně. Pravidelná relaxace, jinými slovy uvolnění, ovlivňuje naši náladu, psychickou pohodu, soustředěnost, to, jak dokážeme zvládat problémy. Proto je dobré si ji dopřát. Nabízím takový malý relaxační jídelní lístek, ať víte, z čeho všeho je možné vybírat. Pak už stačí jen začít relaxovat :)  

Poslední dobou na mě často vyskakuje v různých manuálech a návodech relaxační technika zvaná    5-4-3-2-1, jinde pod názvem Cvičení pěti smyslů (autor M. Frýba). Je určitě moc fajn, když máte pocit, že se to na vás valí, nemáte moc času a potřebujete se rychle dostat zpátky na zem. 




     Relaxace však neznamená jen zavřít oči a představovat si louku. Důležité je, aby došlo k uvolnění jak po fyzické, tak po psychické stránce. A neméně důležité je také správné dýchání. Pro ty z vás, kteří raději zatínají svaly než popouští uzdu fantazii, může být vhodná Jacobsonova progresivní relaxace. Můžete ji shlédnout na videu kolegyně školní psycholožky Markéty Pavelkové. 


    Relaxace jsou vhodné pro každého v každém věku. Zvláště pro menší děti mohu doporučit knihu Má kouzelná zahrada od Moniky Weiglové, která spolu se zajímavými příběhy obsahuje i nahrávky jednotlivých relaxačních cvičení (Více o knize zde.)



     Kdyby vás k relaxačním technikám zajímalo více, přehledně jsou popsány mimo jiné na stránkách www.nevypustdusi.cz, odkud sdílím také infografiku níže. 




Pokud byste nevěděli, kde začít, nebo co si vybrat, budu ráda, když se mi ozvete, můžeme to spolu probrat. Přeji vám mnoho příjemných relaxačních zážitků :)

Vaše školní psycholožka

Hana Slánská

Komentáře